Direktoria e RSS-ve shqip
 
RSS-Feed
/template/media/country/al.gif EvropaeLire.org RSS
Radio Evropa e Lirë ofron lajme e informacione objektive dhe analiza për çështjet jetike vendore dhe rajonale të rëndësishme për reforma të suksesshme demokratike dhe ekonomike.
lajme   evropa-lire   radio
Shtuar më 16.04.2010 - 15:11:18 nga egzoni
Kategoria: Lajme
http://www.evropaelire.org/archive/news/latest/704/704.html
 
 
artikujt e fundit
 
Papa i drejtohet britanikëve, pasojnë kritikat
Papa Benedikti i XVI-të i ka bërë thirrje njerëzve që ta kujtojnë rëndësinë e lindjes së Krishtit. Këto komente Ati i Shenjtë i bëri gjatë një mesazhi radiofonik të transmetuar nga BBC-ja në prag të Krishtlindjeve. Kjo është hera e parë që kreu i kishës katolike i drejton mesazh një vendi të cilën e ka vizituar gjatë vitit. Papa vizitoi Anglinë dhe ...
24.12.2010 - 12:17:00
http://www.evropaelire.org/archive/news/20101224/704/704.html?id=2258008
 
Medvedevi lavdëron Obaman
Presidenti rus Dimitri Medvedev ka vlerësuar presidentin amerikan Barak Obama si "udhëheqës që i mban premtimet". Komentet u bënë pas miratimit nga senati i SHBA-ve i Paktit për zvogëlimin e arsenalit bërthamor. Marrëveshja e njohur si START 2 ishte nënshkruar pranverën e këtij viti në Pragë. Komentet e Mevedevit u bënë gjatë një interviste për mediat ruse. Medvedevi theksoi se Obama ...
24.12.2010 - 11:26:00
http://www.evropaelire.org/archive/news/20101224/704/704.html?id=2257930
 
Vidhen punimet e Uarhollit
Policia është në kërkim të hajdutit që ka vjedhur punimet e Endi Uarhollit dhe disa artistëve të tjerë, vepra që kapin vlerën e qindra mijëra dollarëve. Hajduti ka hyrë në apartamentin ku gjendeshin veprat e artit përmes një tuneli në mur. Ngjarja ka ndodhur në një apartament në Manhaten të Nju Jorkut gjatë pushimeve për Ditën e Falenderimeve.
24.12.2010 - 11:14:00
http://www.evropaelire.org/archive/news/20101224/704/704.html?id=2257916
 
Arrestohet pronari i televizionit A1 në Maqedoni
Policia maqedonase mbrëmë rreth mesnate ka arrestuar pronarin e televizionit, A1 , Velija Ramkovski, drejtoreshën e këtij mediumi në gjuhën maqedonase si dhe 12 persona të tjerë, drejtues të firmave që janë në pronësi të Ramkovskit. Sipas televizonit, A1, Ramkovski dhe të arrestuarit e tjerë po mbahen në një stacion policor në Shkup, ku ende po vijon biseda informative. Sipas Ministrisë ...
24.12.2010 - 10:08:00
http://www.evropaelire.org/archive/news/20101224/704/704.html?id=2257899
 
Pakistan: Vriten 11 ushtarë e 24 militantë
Njëmbëdhjetë ushtarë pakistanezë dhe 24 militantë janë vrarë gjatë përleshjeve në afërsi të kufirit me Afganistanin. Burimet zyrtare pakistaneze njoftojnë se 150 militantë sulmuan një numër pikash kontrolli të ushtrisë gjatë natës.
24.12.2010 - 09:31:00
http://www.evropaelire.org/archive/news/20101224/704/704.html?id=2257815
 
NATO-ja kap iranianin që furnizonte talibanët
Forcat e NATO-s në Afganistan kanë kapur një anëtar të Al Kuds-it, njësisë elitë brenda Gardës Revolucionare të Iranit. Forcat e Aleancës dyshojnë se i kapuri po furnizonte me armë talibanët. NATO-ja e ka përshkruar personin në fjalë si "lehtësuesin kryesor për furnizimin me armë për talibanët".
24.12.2010 - 09:15:00
http://www.evropaelire.org/archive/news/20101224/704/704.html?id=2257805
 
Seuli beson se Penjani do vazhdojë me provat bërthamore
Korea e Veriut mund të zhvillojë një provë të tretë bërthamore gjatë vitit të ardhshëm, derisa gjasat për bisedime dypalëshe  me Korenë e Jugut janë të pakta. Këto vlerësime janë bërë në studimin më të fundit të diplomacisë jugkoreane. Raporti i rregullt u publikua vetëm një ditë pas kërcënimeve të Penjanit për "luftë ...
24.12.2010 - 08:34:00
http://www.evropaelire.org/archive/news/20101224/704/704.html?id=2257775
 
Obama e Medvedev diskutuan për START 2
Presidentët e SHBA-ve dhe të Rusisë, Barak Obama e Dimitri Medvedev kanë diskutuar miratimin nga Senati amerikan të paktit për kontrollin e armatimit bërthamor. Pakti u nënshkrua nga dy presidentët në pranverën e këtij viti në Pragë. Shtëpia e Bardhë  pret  që START 2 do të thellojë raportet mes dy vendeve. Kremlini nga ana tjetër shprehu besimin se parlamenti rus do ta ...
24.12.2010 - 08:12:00
http://www.evropaelire.org/archive/news/20101224/704/704.html?id=2257750
 
 
 
RSS-FEED Jonë
Ju mund të abonoheni edhe tek RSS-FEED e faqes tonë ...
 
 
Kërko
 
 
Kyçja
Shfrytezuesi:
Fjalëkalimi:
 
Keni harruar fjalëkalimin?
 
 
Kategoritë
 
 
Temat Kryesore
 
 
© 2009 ShqipRSS - Të gjitha të drejtat e mbrojtura.