Direktoria e RSS-ve shqip
 
RSS-Feed
/template/media/country/al.gif EvropaeLire.org RSS
Radio Evropa e Lirë ofron lajme e informacione objektive dhe analiza për çështjet jetike vendore dhe rajonale të rëndësishme për reforma të suksesshme demokratike dhe ekonomike.
lajme   evropa-lire   radio
Shtuar më 16.04.2010 - 13:11:18 nga egzoni
Kategoria: Lajme
http://www.evropaelire.org/archive/news/latest/704/704.html
 
 
artikujt e fundit
 
Britani: 24 viktima nga virusi H1N1
Të paktën 27 persona kanë vdekur në Britani nga gripi që nga fillimi i sezonit në muajin tetor. Të dhënat më të reja të agjencisë britanike për mbrojtjen shëndetësore tregojnë se 24 nga viktimat kanë qenë të infektuar me virusin H1N1, ndërsa tre pacientët tjerë nga gripi i njohur si lloji "B". Vitin e kaluar u shpall pandemi nga virusi H1N1.
23.12.2010 - 18:24:00
http://www.evropaelire.org/archive/news/20101223/704/704.html?id=2257486
 
Gjermani: 25 të lënduar në aksident
Të paktën 25 persona janë lënduar në një aksident të rëndë trafiku në Diseldorf të Gjermanisë. Mediat gjermane raportuan se fatkeqësia ka ngjarë kur ngasësi i autobusit papritur ka humbur vetëdijen gjatë vozitjes. Autobusi ka vazhduar të lëvizë pa kontroll dhe ka përplasur disa automjete, duke përfunduar në një pemë. Raportohet se në mesin e të ...
23.12.2010 - 17:54:00
http://www.evropaelire.org/archive/news/20101223/704/704.html?id=2257457
 
Oficerë iranianë dhe amerikanë në takimin kundër piraterisë
Agjencia iraniane e lajmeve IRNA raportoi sot se oficerë të marinës së Iranit dhe të Shteteve të Bashkuara kanë marrë pjesë në një takim në Sri Lanka në fillim të dhjetorit, ku është diskutuar luftimi i piraterisë në Gjirin e Adenit. IRNA raportoi se në takim kanë marrë pjesë përfaqësues nga 22 vende, përfshirë Britania, Franca dhe Rusia. Pirateria ...
23.12.2010 - 17:37:00
http://www.evropaelire.org/archive/news/20101223/704/704.html?id=2257441
 
Interi largon trainerin R. Benitez
Kampioni i Evropës në futboll, Interi i MIlanit, e ka shkarkuar trainerin Rafael Benitez pas vetëm gjashtë muajsh. Pritet që Benitez të zëvendësohet nga ish traineri i AC Milanit, braziliani Leonardo. Dy palët arritën marrëveshje për ndërprerjen e kontratës së trainerit spanjol, duke u dhënë fund spekulimeve rreth ish drejtuesit të Liverpulit. Benitez erdhi në Inter pas largimit të Joze ...
23.12.2010 - 17:11:00
http://www.evropaelire.org/archive/news/20101223/704/704.html?id=2257416
 
Shiten mbi 2 milionë ekzemplarë të memoareve të Bushit
Memoaret e ish presidentit amerikan Xhorxh Bush “Çastet Vendimtare” deri tash janë shitur në më shumë se 2 milionë ekzemplarë. Libri i botua në fillim të nëntorit. Zëdhënësi i shtëpisë botuese tha se nuk e di nëse është shitur aq shumë ndonjë libër në vitin 2010. Në memoaret e tij, Bush i ka përshkruar vendimet pas 11 shtatorit, 2001, si dhe vendimet që i ...
23.12.2010 - 16:49:00
http://www.evropaelire.org/archive/news/20101223/704/704.html?id=2257390
 
Shkatërrohet një rrjet ballkanik i drogës
Policitë e Gjermanisë, Austrisë dhe Maqedonisë kanë zhbërë një bandë që kontrollonte tregtinë e heroinës në Vjenë dhe Frankfurt. Policia e Austrisë tha sot se gjatë një operacioni të përbashkët të mërkurën, 29 figura të larta dhe tre pjesëtarë tjerë janë arrestuar në Maqedoni. Drejtori i zyrës kriminale federale të Austrisë, ...
23.12.2010 - 16:34:00
http://www.evropaelire.org/archive/news/20101223/704/704.html?id=2257382
 
Wiesner: Marti t'i argumentojë akuzat
Ambasadori Frank Wisner, përfaqësuesi amerikan i treshes, e cila i ndërmjetësoi bisedimet Prishtinë- Beograd para pavarësisë së Kosovës, ka kërkuar që raportuesi i Këshillit të Evropës, Dik Marti t'i argumentojë akuzat për kryeministrin e Kosovës dhe UÇK-në. “Unë jam thellësisht skeptik ndaj këtij raporti. Ajo që është thënë duhet të ...
23.12.2010 - 16:05:00
http://www.evropaelire.org/archive/news/20101223/704/704.html?id=2257332
 
Polonia refuzon kërkesën ruse për ekstradimin e Zakajevit
Gjykata e qarkut në Varshavë e ka refuzuar kërkesën e Rusisë për ekstradimin e liderit çeçen Ahmed Zakajev, me arsyetimin se Zakajev nuk është paraqitur në gjykatë. Zakajev jeton si emigrant në Londër, ndërsa gjykatat britanike dhe daneze tashmë kanë refuzuar ekstradimin e tij, duke konkluduar se nuk ka fakte se ai ka gisht në krimet për të cilat e akuzon Rusia. Policia polake e arrestoi ...
23.12.2010 - 15:40:00
http://www.evropaelire.org/archive/news/20101223/704/704.html?id=2257301
 
 
 
RSS-FEED Jonë
Ju mund të abonoheni edhe tek RSS-FEED e faqes tonë ...
 
 
Kërko
 
 
Kyçja
Shfrytezuesi:
Fjalëkalimi:
 
Keni harruar fjalëkalimin?
 
 
Kategoritë
 
 
Temat Kryesore
 
 
© 2009 ShqipRSS - Të gjitha të drejtat e mbrojtura.