Direktoria e RSS-ve shqip
 
RSS-Feed
/template/media/country/al.gif EvropaeLire.org RSS
Radio Evropa e Lirë ofron lajme e informacione objektive dhe analiza për çështjet jetike vendore dhe rajonale të rëndësishme për reforma të suksesshme demokratike dhe ekonomike.
lajme   evropa-lire   radio
Shtuar më 16.04.2010 - 13:11:18 nga egzoni
Kategoria: Lajme
http://www.evropaelire.org/archive/news/latest/704/704.html
 
 
artikujt e fundit
 
OKB-ja njeh Outarën si president të Bregut të Fildishtë
Kombet e Bashkuara kanë pranuar Alsane Outaran si fituesin e zgjedhjeve presidenciale në Bregun e Fildishtë. Aktualisht presidenti Laurent Gbago nuk pranon të largohet nga detyra duke u vetshpallur fitues. OKB-ja përmes një rezolute të miratuar me konsensus ka pranuar kandidatin e zgjedhur nga Outara si amabasador të Bregut të Fildishtë në këtë organizatë. Diplomati veteran Jusuf Bamba do të përfaqësojë ...
24.12.2010 - 06:53:00
http://www.evropaelire.org/archive/news/20101224/704/704.html?id=2257729
 
Asanzh trembet për jetën e tij
Themeluesi i WikiLeaks-it, Xhulian Aasanzh, tha se "gjasat janë të mëdha" që ai të vritet nëse duhet të ekstradohet nga Britania në SHBA nën akuzat për spiunazh. Në një intervistë për të përditshmen "Guardian" Asanzhe tha se dorëzimi i tij tek autoritetet amerikane do të ishte "politikisht i pamundur" për Britaninë. Asanzh theksoi se fati i tij është ...
24.12.2010 - 06:24:00
http://www.evropaelire.org/archive/news/20101224/704/704.html?id=2257703
 
SHBA-të kanë lejuar bizensin me Iranin
Gazeta amerikane "New York Times" raporton se Departamenti i Thesarit ka bërë 10 mijë përjashtime për kompanitë amerikane gjatë dhjetë viteve të fundit për të bërë biznes me vende mbi të cilat rëndojnë sanksionet e SHBA-ve. Në mesin e vendeve përfshihen edhe Irani  e disa shtete të tjera që Uashingtoni i cilëson si mbështetës të terrorizmit. Gazeta ...
24.12.2010 - 06:05:00
http://www.evropaelire.org/archive/news/20101224/704/704.html?id=2257684
 
Anarkistët përgjegjës për sulmet në Romë
FAI ose Federata Informale Anarkiste ka marrë përsipër dy sulmet me bomba në dy ambasada në Romë. Një shënim që kishte mbetur në rrobat e një prej viktimave merrte përgjegjësinë për sulmet. Gjatë ditës së djeshme dy pako bombë të dërguara në ambasadat e Zvicrës dhe të Kilit shkaktuan plagosjen e dy personave. Incidentet në Romë ishin të ngjashme me ato ...
24.12.2010 - 05:56:00
http://www.evropaelire.org/archive/news/20101224/704/704.html?id=2257669
 
28 të vrarë në kufirin pakistanezo-afgan
Burimet pakistaneze raportojnë se tre ushtarë dhe 24 militantë janë vrarë gjatë përleshjeve në afërsi me kufirin afgan. Së paku 12 ushtarë janë plagosur. Militantët sulmuan gjatë natës pesë pika kontrolli të ushtrisë në zonën fisnore të Mohmandit. Burimet ushtarake pohojnë se 150 militantë morrën pjesë në pesë sulmet në fjalë. Informacionet nuk ...
24.12.2010 - 05:48:00
http://www.evropaelire.org/archive/news/20101224/704/704.html?id=2257662
 
Rusi: Nesër votimi i parë për traktatin START
Dhoma e ulët e parlamentit rus do të mbajë të premten të parin nga tre votimet e nevojshme për ratifikimin e traktatit të ri START me Shtetet e Bashkuara për reduktimin e armatimit bërthamor. Kryetari i Komisionit për Marrëdhënie të Jashtme Konstantin Kosaçev ka thënë se kjo “procedurë është në linjë me legjislacionin e Rusisë dhe përcaktohet nga rregullorja e Duma-s”. ...
23.12.2010 - 20:02:00
http://www.evropaelire.org/archive/news/20101223/704/704.html?id=2257538
 
Burgim i përjetshëm për ish diktatorin e Argjentinës
Ish-diktatori i Argjentinës, Jorge Rafael Videla, 85 vjeç, është dënuar me burgim të përjetshëm për krime kundër njerëzimit. Gjatë sundimit të tij në periudhën 1976 - 1981, thuhet të jenë vrarë deri në 30 mijë kundërshtarë politikë. Videla u dënua me burgim të përjetshëm edhe në vitin 1985, por është falur pesë vite më ...
23.12.2010 - 19:24:00
http://www.evropaelire.org/archive/news/20101223/704/704.html?id=2257522
 
Këshilli i KB dënon krimet në Bregun e Fildishtë
Këshilli për të drejtat e njeriut i Kombeve të Bashkuara ka miratuar sot një rezolutë, me të cilën i dënon fuaishëm rrëmbimet dhe vrasjet në periudhën epas zgjedhjeve në Bregun e Fildishtë. Këshilli gjithashtu ka shprehur shqetësime për "mizoritë" në këtë vend. Bëhet e ditur se të paktën 173 persona e kanë humbur jetën nga dhuna në Bregun e ...
23.12.2010 - 18:51:00
http://www.evropaelire.org/archive/news/20101223/704/704.html?id=2257504
 
 
 
RSS-FEED Jonë
Ju mund të abonoheni edhe tek RSS-FEED e faqes tonë ...
 
 
Kërko
 
 
Kyçja
Shfrytezuesi:
Fjalëkalimi:
 
Keni harruar fjalëkalimin?
 
 
Kategoritë
 
 
Temat Kryesore
 
 
© 2009 ShqipRSS - Të gjitha të drejtat e mbrojtura.