Direktoria e RSS-ve shqip
 
RSS-Feed
/template/media/country/al.gif Keshilla.net RSS
Këshilla praktike nga lëmi të ndryshme të jetës! Lexoni dhe mësoni më shumë se si të kujdeseni për vetën tuaj.
keshilla
Shtuar më 15.04.2010 - 18:18:35 nga besi2009
Kategoria: LifeStyle Eksporto RSS-Feed
http://www.keshilla.net
 
 
artikujt e fundit
 
Shenjat që paralajmërojnë migrenën
Përafërsisht 12 orë para sulmit të migrenës zakonisht lajmërohet shenjat e para, siç është dëshira për një ushqim, për shembull, çokollatë. Njerëzit atëherë gabimisht mendojnë se çokollata ishte ajo që kishte sulmuar dhimbjet e kokës së migrenës, thekson mjeku britanik dr. Endru Doson. Shenjat se migrena po afrohet janë shija metalike në gojë, si dhe [...]
23.12.2010 - 16:10:02
http://www.keshilla.net/keshilla-te-ndryshme/shenjat-qe-paralajmerojne-migrenen/
 
Gjidhënja dhe ilaçet
Eshtë e mundur që ilaçet që nëna merr gjatë kohës që ushqen me gji fëmijën, të kalojnë në qumësht dhe kështu pastaj tek vetë fëmija. Atëherë, para mjekut shtrohet një pyetje që, të themi të vërtetën shpesh herë na vë në një pozitë të vështirë. Kjo sepse ilaçet mund: • të pengojnë ose të nxisin [...]
23.12.2010 - 16:06:49
http://www.keshilla.net/keshilla-per-prinder/gjidhenja-dhe-ilacet/
 
Patatet
Një patate e pjekur bashke me lëkuren ka gjysmën e dozës se përditshme te Vitaminave C dhe D, qe një njeri duhet te marre. Një patate ka vetëm 22 kalori dhe 0 gram yndyre. Përveç kësaj s’duhet harruar qe patatet janë perimet me te konsumuara, për shkak te vlerave ushqimore dhe ndjenjës se ngopjes qe [...]
23.12.2010 - 15:21:31
http://www.keshilla.net/ushqim/patatet/
 
Kërpudhat kundër tumorit
Kërpudhat janë shumë ushqyese, kanë ndikim mjekues dhe nuk shëndoshin. Një prej kërpudhave me veti më kuruese është kërpudha shitake, e cila e ka prejardhjen nga Japonia, ku prej kohësh vlerësohet si ushqim për jetë të gjatë. Prandaj ajo është përdorur edhe kundër sëmundjeve malinje, si për parandalim ashtu edhe për kurim. Ajo futet në [...]
23.12.2010 - 15:19:49
http://www.keshilla.net/ushqim/kerpudhat-kunder-tumorit/
 
Rrjedhja e gjakut nga hunda
Në mjekësi kjo gjendje quhet epistaksis. Shkaktarët janë të ndryshëm. Tek meshkujt zakonisht shfaqet në adoleshencë kurse tek femrat gjatë menstruacioneve . Edhe tensioni i lartë është një shkaktar kryesor. Hemorragjitë që shfaqen tek të rinjtë dhe që ndalojnë lehtë së rrjedhuri nuk kanë ndonjë gjë për tu preokupuar. Hemorragjitë e shfaqura nga tensioni i [...]
23.12.2010 - 15:16:22
http://www.keshilla.net/mjekesi/rrjedhja-e-gjakut-nga-hunda/
 
Zgjidhni një fustan me përmasat tuaja
Nëse akoma nuk keni vendosur se çfarë do të vishni për natën e Vitit të Ri, përveç grimit joshës dhe përveç asaj që jua paralajmërojmë “ngjyrën e 2011” ju përgatitëm edhe disa këshilla për ju. Ekzistojnë disa rregulla kryesore sipas të cilave duhet të udhëhiqeni, ndërsa dukjen duhet ta kombinoni sipas stilit tuaj të veshjes, [...]
23.12.2010 - 15:13:17
http://www.keshilla.net/mode-estetike/zgjidhni-nje-fustan-me-permasat-tuaja/
 
Kujdes foshnjat nga tharja e ajrit
Me rritjen e temperaturave, kanë nisur problemet shëndetësore për fëmijët, kryesisht të moshës 0-5 vjeç. Shenjat gripale, sëmundjet e rrugëve të sipërme të frymëmarrjes, diarretë, sëmundjet mikrobiale, që mund të shpien në komplikime. Ja masat parandaluese. Një ndër shqetësimet që vihet re te fëmijët e moshës infantile, është ai i rrugëve të frymëmarrjes. Fëmijë me [...]
23.12.2010 - 09:41:09
http://www.keshilla.net/keshilla-per-prinder/kujdes-foshnjat-nga-tharja-e-ajrit/
 
Sporti për fëmijët
Specialistet shprehen se prindërve ju takon të merren më shumë më fëmijët e tyre dhe t’i angazhojnë ata më shumë në aktivitete sportive, por që gjithçka duhet të organizohet sipas moshës së fëmijës. Ata shprehen se “kompjuteri” dhe “televizori” janë dy faktorë që ndikojnë drejtpërsëdrejti në aktivitetet sportive të fëmijëve. Specialistët japin disa sugjerimi lidhur [...]
23.12.2010 - 08:36:03
http://www.keshilla.net/keshilla-per-prinder/sporti-per-femijet/
 
 
 
RSS-FEED Jonë
Ju mund të abonoheni edhe tek RSS-FEED e faqes tonë ...
 
 
Kërko
 
 
Kyçja
Shfrytezuesi:
Fjalëkalimi:
 
Keni harruar fjalëkalimin?
 
 
Kategoritë
 
 
Temat Kryesore
 
 
© 2009 ShqipRSS - Të gjitha të drejtat e mbrojtura.